Jakie typy sesji ciążowych są dostępne na rynku fotograficznym?

Jesteś w ciąży i rozważasz sesję ciążową, jednak nie wiesz jakie masz opcje i co wybrać? Nie martw się pomogę Ci poznać i zrozumieć czym różnią się poszczególne typy sesji ciążowych i czego możesz się spodziewać. Nie przedłużając zaczynajmy 🙂

Plener vs. studio

Sesje ciążowe możemy podzielić ze względu na miejsce w którym się ona odbywa:

  • sesje plenerowe – sesja odbywa się na zewnątrz w plenerze. Może to być w lesie, na łące, na polu lawendowym, w ogrodzie botanicznym, w parku, ale równie dobrze może też odbyć się w mieście. Ważne jest to, że odbywa się ona na zewnątrz, a nie w budynku.Jeżeli chodzi o plener to ważna jest tu stosunkowo dobra pogoda. Nie musi być słonecznie i ciepło, ale nie może padać i być bardzo zimno- no chyba, że w ciąży jest Ci gorąco i marzysz o tym, żeby było Ci chłodniej. Wielu przyszłym mamom nie przeszkadzają chłodne warunki- wystarczy zadbać o odpowiednie ciepłe ubranie. 

 

typy sesji ciążowych

  • sesja studyjna to sesja, która odbywa się w studio u fotografa. Nie musi być to tak naprawdę studio fotograficzne, gdyż fotograf może pracować u siebie w salonie, ale dysponuje lampami, tłami, blendami, które zapewnią efekt użycia takiego sprzętu. Ważne jak potem wyglądają zdjęcia bardziej niż fakt czy fotograf ma profesjonalne studio. W studio panują stałe warunki oświetleniowe i nie jesteście zależni od pory dnia czy panujących warunków atmosferycznych. Pamiętaj, że sesja w studio nie musi oznaczać użycia profesjonalnych lamp- są też fotografowie robiący zdjęcia w studio, ale używający światła naturalnego padającego z okien.

 

rodzaje sesji ciążowych

  • sesje domowe odbywają się w Waszym domu. Mogą być wygodne ze względu na małe dziecko czy zwierzaki, które są częścią rodziny. Plusy są takie, że to fotograf przyjeżdża do Was i fotografuje w zastanym środowisku. oczywiście warto wcześniej zadbać o przyjazny fotografiom dom i zadbać o porządki. Czasem fotograf prosi o zdjęcia domu, aby móc przygotować się i wziąć odpowiedni dodatkowy sprzęt. 

Marzysz o sesji ciążowej, ale nie wiesz kiedy się umówić, w co się ubrać, jaką sesję wybrać ?

Pomogę Ci rozwiać te wątpliwości w bezpłatnym poradniku ” Jak przygotować się do sesji ciążowej, aby pięknie wyglądać na zdjęciach.”

Każda z tych sesji ciążowych może mieć inny charakter. Sesje w plenerze mogą mieć charakter portretowy, lifestylowy czy reportażowy. Tak samo w studio choć tu bardziej możemy mówić o sesji portretowej i lifestylowej. Zerknij czym charakteryzują się lub różnią te typy sesji ciążowych.

Sesja portretowa

Sesja portretowa – może odbyć się w plenerze jak i w studio. Są to generalnie pozowane ustawienia. Portret może obejmować górną część ciała, portret ¾ sylwetki i całą sylwetkę. W plenerze portret będziesz miała w otoczeniu zieleni, lub na tle ciekawego  miejskiego pejzażu. W studio portret fotografuje się na tle i ustawia modelkę w sposób podkreślający jej brzuszek. Zarówno w plenerze jak i portrecie skoro to sesja ciążowa- fotograf powinien tak ustawiać klientkę, aby podkreślać i uwypuklać brzuszek ciążowy. 

Sesja lifestylowa

Sesja lifestylowa – też może odbyć się zarówno w plenerze jak i w studio. Sesja lifestylowa polega na odwzorowaniu rzeczywistości, ale w ulepszonej formie. Zatem sesja lifestylową w plenerze może być spacer w parku, siedzenie na kocu piknikowym, wspólne lody z mężem. Tutaj jednak dopiera się ładne pasujące do sytuacji ubrania i fotograf pomaga Wam w odpowiednim ustawieniu się. Wydaje Wam instrukcje gdzie stanąć, jak dotknąć partnera- scena wygląda naturalnie, ale jest reżyserowana. W studio sesja lifestylowa imituje domowe pielesze: u fotografa może być dostępne łóżko lub kanapa, na której będziecie siedzieć, rozmawiać, przytulać się, bawić się z dziećmi. Tutaj też fotograf pomaga kreować sytuację i fotografuje to co widzi.

 

Sesja reportażowa

 Jeżeli chodzi o reportaż w przypadku sesji ciążowej może to być sytuacja w której umawiacie się z fotografem w Waszym domu i chcecie, aby sfotografował Was podczas codziennych czynności. Jest to sesja w stylu “dzień z życia” kiedy rodzina chce mieć pamiątkę z okresu kiedy mama jest w ciąży i pokazać rosnącemu w niej maluszkowi jak wyglądało ich życie rodzinne kiedy rodzina oczekiwała na narodziny. To bardzo fajny typ sesji kiedy w domu są zwierzęta i małe dzieci. 

Jak widzisz to wcale nie takie straszne jak uporządkujesz wiedzę 🙂 Jaka sesja najbardziej odpowiada Twojemu stylowi? Nie ma tu złych czy dobrych odpowiedzi- ważne jest to w jakim miejscu i sytuacji będziesz czuła się komfortowo. Czy bliska jest Ci natura i chcesz mieć zdjęcia pełne zieleni na swoich ścianach czy też wolisz poczuć się bardzo kobieco: zrobić makijaż i ułożyć włosy i zrobić sesje w studio? Plener oczywiście nie wyklucza makijażu i ułożonych włosów 😉 Chodzi mi o to, że ważne, abyś dobrze się czuła na sesji i wybrała te tytpy sesji ciążowych na jakie Ty masz ochotę, a nie taką jaka jest modna.

Chcesz poczytać więcej porad na temat sesji fotograficznych? Może zainteresuje Cię artykuł na temat WSPÓŁPRACY  Z FOTOGRAFEM (KLIKNIJ). Zapraszam!