Etapy współpracy z fotografem - krok po kroku

Kiedy wybierzesz już fotografa, z którym chcesz współpracować oto kolejne kroki, których możesz się spodziewać. Oczywiście zależy to od konkretnego fotografa.  Przeczytaj i zobacz czego  mniej więcej  się spodziewać.

Kontakt

Pierwszy krok to skontaktowanie się z fotografem w celu zabezpieczenia daty sesji. Możesz to zrobić zarówno przez kontakt mailowy na stronie fotografa lub telefonicznie. Ustalane są pierwsze szczegóły- proponowana data, wysokość zaliczki na poczet sesji.

Zaliczka

Po wpłacie zaliczki rezerwacyjnej potwierdzana jest data i ustalane są szczegóły.

Konsultacje

Konsultacja może się odbyć, ale i nie musi zależy to od sposobu pracy fotografa. Czasem możesz otrzymać poradnik w formie mailowej, czasem jest to rozmowa telefoniczna. Zawiera ona szczegóły jeżeli chodzi o ceny pakietów, zakres usług, co otrzymasz po sesji, czego spodziewać się na sesji i co po niej. Niektórzy fotografowie pomagają dobrać klientom ubiory. Pozwoli to wykreować podobne zdjęcia jak te które widzisz u niego na stronie. Niektórzy fotografowie wspomagają się ankietą przed sesją, aby dokładnie ustalić potrzeby klienta.  Wiedząc, że klient chciałby album ze zdjęciami, fotograf zadba o bardziej różnorodne zdjęcia.  Tworząc zdjęcia na portrety fotograf będzie pracował inaczej.

Umowa

Umowa to ważna część  – zostają zabezpieczone interesy zarówno klienta jak i fotografa. W niej określone są ogólne warunki współpracy. Jeżeli fotograf nie wywiązałby się z zobowiązań – nie dostarczył produktów masz pisemny dowód na to, że nawiązana została współpraca. Dodatkowo ustalane są szczegóły sesji, zgoda na publikacją na social mediach czy na blogu. Umowa powinna regulować różne aspekty Waszej współpracy.  

Sesja

W dni sesji przybywasz na miejsce sesji. Fotograf powinien powiedzieć Ci jaki przebieg będzie miała sesja. Czy oczekuje, że będziecie wypełniać jego polecenia, co mniej więcej będzie robił po kolei. Twoim głównym zadaniem powinna być dobra zabawa. Fotograf powinien zadbać o to, aby w sposób miły i przyjemny pokierować sesją.

Wybór zdjęć i produktów

Po sesji, w czasie jaki wcześniej określił z Tobą fotograf,  otrzymasz pliki do oglądnięcia. To najmilsza część sesji, kiedy w końcu masz szansę na własne oczy ujrzeć efekty sesji. Powrócą te emocje, które towarzyszyły ci podczas sesji. W jaki sposób zobaczysz zdjęcia zależy od fotografa. Niektórzy preferują osobiste spotkanie, niektórzy przesyłają pliki przez specjalną zahasłowaną stronę. To czy masz wybór zależy również od fotografa z którym współpracujesz. Na spotkaniu lub przez stronę wybierasz pliki, które będą wchodzić w skład Twojego pakietu. Możesz również zamówić dodatkowe produkty. Ostateczna zapłata może mieć miejsce podczas spotkania, po lub wcześniej jeszcze przed sesją- to kwestia ustaleń z fotografem.

Dostarczenie produktów

Po określonym czasie otrzymasz zamówione produkty. Czasem otrzymujesz je do domu, bądź też będziesz mogła odebrać je od swojego fotografa.

 

fotograf rodzinny Wieliczka

Zakończenie współpracy

Na koniec niektórzy fotografowie oferują jeszcze program referencyjny i proszą o wypełnienie ankiety, która ma im pomóc w świadczeniu lepszych usług. 

Dziękuję Ci za przeczytanie tekstu do końca. Mam nadzieję, że teraz kolejne etapy współpracy z fotografem są dla Ciebie jasne i pozwolą Ci w bardziej przejrzysty zaplanować swoją sesję rodzinną 🙂 Będziesz wiedziała czego spodziewać się krok po kroku co pozwoli Ci podejść do sesji w sposób bardziej bezstresowy.

A propo stresu – mam tu jeszcze coś dla Ciebie 🙂

 

Marzysz o sesji rodzinnej, ale nie wiesz jak się do niej przygotować?

Pobierz darmowy poradnik „Jak przygotować się do sesji rodzinnej bez stresu- 8 porad”, który pomoże Ci rozwiać wątpliwości i otrzymywać ciekawe poradniki związane z sesjami.

Pobieram!
jak_ubrac_sie_na_sesje