Fotoprodukty, które najczęściej oferują fotografowie

W swojej ofercie fotografowie mogą mieć różne fotoprodukty- czyli produkty, które mogą być wykorzystane do eksponowania Twoich zdjęć. Poniżej znajdziesz listę najbardziej popularnych fotoproduktów, które możesz znaleźć w ofercie  fotografa. Nie u każdego fotografa znajdziesz te wszystkie opcje, ale chciałam abyś wiedziała, że są one dostępne na rynku.

Odbitki

Odbitki mogą być  w różnym rozmiarze. Najczęściej w skład pakietu wchodzi określona liczba odbitek przeważnie 15 x21 cm. Dodatkowo można nabyć w fotografa odbitki w większym lub mniejszym rozmiarze, które możesz sobie oprawić w ramki. Czasem fotograf oferuje też odbitki w passepartout- co zwiększa atrakcyjność odbitki, ale też zwiększa cenę.

Odbitki mogą być wykonane na różnych papierach fotograficznych- najbardziej popularne są odbitki na papierze matowym lub jedwabnym, który ma delikatną strukturę. Odbitki mogą być również drukowane z białą ramką wokół kadru jak i bez niej, gdzie zadrukowana jest cała powierzchnia papieru. Rodzaj papieru i to czy zdjęcie jest z ramką czy bez, często zależy od fotografa. Jednak jako świadoma klientka zawsze możesz zapytać o dostępne opcje, bo być moze będzie podobać Ci się coś innego. 

fotoprodukty dostępne u fotografa

Fotoobrazy

Tak najczęściej nazywane są zdjęcia wydrukowane na płótnie i naciągnięte na drewnianą ramę– w ten sposób tworzy się trójwymiarowy obraz, który można spokojnie prezentować na ścianie swojego pokoju. To dobry sposób na piękną ekspozycję zdjęć, które będą Cię zachwycać każdego dnia. Dzięki nim możesz stworzyć zgrupowanie składające się z paru fotoobrazów lub eksponować pojedynczy obraz.  Plusem fotoobrazów jest to, że nie trzeba dobierać pasujących ram tak jak w przypadku fotografii, które planujesz umieścić  w ramkach. Minusem może być ich koszt jak i to, że nie zmienisz go tak łatwo jak np. fotografii w ramce. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na jakość takiego fotoobrazu bo jakość uzalezniona jest tu od płótna na jakim jest to drukowane. Warto więć oglądnąć przykładowy fotoobraz u fotografa, aby móc zobaczyć jak on wygląda jakościowo. 

Zdjęcia na piankach

Wydruki na piankach to  wydrukowane zdjęcia, które podklejane są na piankę o grubości około 3-5 mm. Istnieje też możliwość podklejenia na grubszą piankę, która ma 1 cm. Ma to sens w przypadku dużych druków (np. 50×70 cm), gdyż dodają one zdjęciu więcej sztywności. Można je również pięknie eksponować na ścianach- są one cieńsze niż fotoobrazy, ale za to lżejsze. Plusem takiej fotopianki jest to, że są one drukowane na papierach fotograficznych w przeciwieństwie do fotoobrazu. Z nich też możesz stworzyć piękny kolaż na ścianie z paru pianek. Niestety jest jeden mankament: zdjęcia drukowane na piankach są bardzo delikatne. Jeżeli niechcący je upucisz, to łatwo je uszkodzić: robią sie wgniecenia na rogach. 

jakie produkty można kupić u fotografa

Zdjęcia na deskach

Niektórzy fotografowie oferują również wydruki, które naklejane są na drewniane deski mniej więcej grubości 1 cm. Wydrukowane zdjęcie naklejane jest na deskę, a następnie powlekane warstwą lakieru w celu zebezpieczenia zewnętrznej powierzchni zdjęcia, zarówno przed porysowaniami, zaplamieniami, ale też i kurzem. Zdjęcie na desce można  postawić na półce lub powiesić na ścianie. Jest to inna opcja fotoobrazów. Nadają się lepiej do mniejszych formatów niż do dużych, bo myślę, że waga takiej deski dla dużego zdjęcia mogłaby być spora. 

Fotoalbumy

To fotoprodukt, który ja lubię najbardziej. Jest to przepiękny sposób na eksponowanie zdjęć z sesji. W jednym albumie  zmieści się spora liczba zdjęć, które będą pod ręką kiedy tylko zechcesz. Dodatkowo dostępna jest bardzo duża różnorodność jeżeli chodzi o kształt, wielkość, grubość kartek, czy sposobów oprawy fotoalbumów. W przypadku albumów możliwa jest duża personalizacja- oczywiście pod warunkiem, że takowa jest możliwa u wybranego przez Ciebie fotografa. Album może być kwadratowy i prostokątny, orientacji pionowej jaki poziomej. Jeżeli chodzi o karty to mogą być one grube i cieńsze, na papierze błyszczącym lub matowym. Okładki z kolei mogą być cienkie, watowane, oprawione w płótno skórę czy też mogą zawierać zdjęcie z Twojej sesji. Oczywiście nie zawsze te wszystkie opcje sa dostępne u fotografa, gdyż zawęża on nieco ilość produktów pasujących do jego stylu i marki. 

fotoalbumy fotograf Wieliczka

Zdjęcia w ramach

Z dostępnych opcji są jeszcze fotografie w ramach, które fotograf robi na Twoje zamówienie. Zleca wydruk i oprawia go w ramę. Może to być oferta gdzie masz do wyboru 3 ramy bądź też mocno spersonalizowana gdzie z pomocą fotografa dobierasz passepartout i ramę dostosowaną do Twojego stylu i wnętrza. Ta opcja wygoda jeżeli planujesz np. kolejną sesję za rok. Wtedy wymienisz zdjęcie i po kłopocie. Nowe piękne zdjęcie zawiśnie na ścianach Twojego domu. Nie każdy fotograf ma coś takiego w swojej ofercie – ale wiesz, że zawsze możesz zapytac czy coś takiego jest dostępne u fotografa, którego wybrałaś. 

Mam nadzieję, że przyda Ci się ten przewodnik. Jeżeli chcesz jeszcze poczytać to zapraszam do wpisu JAK WYBRAĆ DOBREGO FOTOGRAFA?   a jeśli nie to dzięki za wizytę 🙂