Jak wybrać dobrego fotografa na sesję ?

Na chwilę obecną fotografów ciążowych, rodzinnych czy noworodkowych jest dużo. Jak zatem znaleźć takiego, który będzie Ci odpowiadał? Nie chodzi tu tylko o cenę, ale o znalezienie kogoś kto stworzy dla Ciebie piękne zdjęcia, które pokażą kim jesteście, który zapewni Wam wsparcie w całym tym procesie.

1. Miejsce sesji

Zapytaj siebie jaki typ sesji podoba Ci się najbardziej? Czy wolisz sesję w studio- gdzie jest ciepło i przyjemnie? Żadne nieprzewidziane zdarzenia typu wiatr czy deszcz nie będą w stanie przeszkodzić. A może wolisz zdjęcia w plenerze- gdzie natura podkreśli porę roku, gdzie jest więcej opcji na ciekawe ujęcia niż w studio? Jest jeszcze opcja zrobienia sesji w Twoim domu.

2. Styl sesji

Jaka sesja pasuje Ci najbardziej ? Czy chcesz tylko parę zdjęć portretowych? A może marzysz o zdjęciach lifestylowych, gdzie ważne są wasze interakcje i atmosfera jest nieco luźniejsza. Jeżeli szukasz z kolei kogoś ja jakieś wydarzenie rodzinne – ważne abyś poszukała fotografa reportażowego.

3. Galeria zdjęć

Ważne jest, aby styl zdjęć fotografa Ci się spodobał. Zdjęcia działają na nasz zmysł wzroku. Jeżeli masz zainwestować  znaczną kwotę na sesję upewnij się, że pasują one do Ciebie – do Twojej osobowości. Każdy fotograf ma jakiś swój styl. Niektórzy fotografują w sposób nowoczesny i elegancki- prosty Inni specjalizują się w fotografiach, które są bardziej vintage czy retro- nieco ziarniste naśladują zdjęcia robione na kliszy, nieco ciemne, pełne światła i cienia. Jeszcze inne to kolorowe lekkie, świetliste czasem wręcz wydające się zbyt jasne.

Zwróć uwagę czy podoba Ci się kolorystyka. Czy widzisz siebie na tych zdjęciach? Czy mogłabyś powiesić taki na ścianie i cieszyć się przez kolejne lata?

4. Cena

To owszem ważny aspekt- jakim budżetem dysponujesz. Sprawdź dokładnie ceny fotografa? Czy płatna jest ama sesja a dodatkowo pakiet? Czy zaliczka jest potem wliczana w cenę pakietu? Co wchodzi w skład pakietu- czy możesz w każdej chwili zmienić pakiet? Czy cennik jest jasno sformułowany i wiesz co konkretnie dostaniesz za określoną kwotę? Nie bój się pytać fotografa o niejasne dla Ciebie kwestie. Różnice cenowe na rynku fotograficznym są spore- jak wszędzie. Niektórzy fotografowie mają wysokie ceny, ale za tymi cenami idzie spore doświadczenie, wysoka jakość produktów ale i przede wszystki całej usługi- czas  poświęcony klientowi i opieka na całym procesem, zindywidualizowany proces.

5. Pliky cyfrowe vs. produkty

Zwróć uwagę co fotograf oferuje w pakiecie? Jak są skomponowane jego ceny? Czy pakiet zawiera tylko pliki do druku? Jeśli Ci to odpowiada to okej, ale czy będziesz miałą czas i siłę, aby chodzić i drukować te zdjęcia. Bo przecież nie robisz sesji po to, aby te piękne zdjęcia utknęły gdzieś w Twoim komputerze.

 

Jeżeli w pakiecie są wydrukowane zdjęcia to jaki format? Zapakowane w pudełeczko? Czy do tego otrzymasz pliki czy tylko same wydruki? na czym nagrane będą pliki cyfrowe ? Na CD czy pendrivie? Jeżeli masz w miarę nowy laptop to może on nie posiadać już kieszeni CD. A może poprzez link do ściągnięcia?  jak wybrać dobrego fotografa?

6. Sposób wyboru zdjęć

Jak będzie wyglądał proces wyboru zdjęć po sesji? Czy będzie to osobiste spotkanie podczas którego fotograf zaprezentuje Ci zdjęcia z sesji plus produkty, które oferuje i które będziesz miała okazję zobaczyć na żywo, dotknąć i poczuć? Dużo fotografów wrzuca zdjęcia na stronę gdzie możesz samodzielnie wybrać ilość odbitek. To ma swoje plusy i minusy- sama na spokojnie możesz oglądać i wybierać zdjęcia jednak nie będziesz w stanie zobaczyć i poczuć produktów, porównać ich jakości czy rozmiarów.

7. Pomoc

Czy fotograf będzie wspomagał Cię w całym doświadczeniu sesji? Jeżeli jesteś Zosia samosia i wszystko sama ogarniasz to świetnie, ale jako mama i tak pewnie masz duże rzeczy na głowie do zrobienia zapamiętania. Może warto zatem zwrócić uwagę czy jeżeli będziesz miała pytania czy wątpliwości  to twój fotograf chętnie udzieli Ci odpowiedzi czy pomoże w przygotowaniu się do sesji? Równie dobrze może wysłać Ci tylko jakiś pdf i radź sobie sama.

8. Energia

Na koniec wspomnę o jeszcze jednej rzeczy – może mało istotnej, ale akurat w moim przekonaniu ważnej- Czy rozmawiając z fotografem – choćby przez telefon- wydaje Ci się, że pasujecie do siebie i dobrze by Ci sie z nim współpracowało? Czy odpowiada konkretnie na Twoje pytania, czy jest uprzejmy i pomocny, czy mogłabyś mu zaufać ?

Znając odpowiedzi na te pytania jesteś w stanie zawęzić pole poszukiwań fotografa. nie każdy fotograf wykonuje wszystkie rodzaje sesji. Niektórzy wolą pracować tylko w studio, inni specjalizują się w plenerze. Jeden fotograf odda Ci tylko pliki cyfrowe, a drugi zaoferuje możliwość druku interesujących Cię produktów. Jeżeli sesja jest dla Ciebie ważna, ale czujesz się przytłoczona jej zorganizowaniem poszukaj kogoś kto jasno i otwarcie mówi/pisze o tym, że na każdym etapie wspiera swojego klienta.

Marzysz o sesji rodzinnej, ale nie wiesz jak się do niej przygotować?

Pobierz darmowy poradnik „Jak przygotować się do sesji rodzinnej bez stresu- 8 porad”, który pomoże Ci rozwiać wątpliwości i otrzymywać ciekawe poradniki związane z sesjami.

Pobieram!
jak_ubrac_sie_na_sesje