Różnice między mini sesją a zwykłą sesją

 

Zapewne szukając fotografa w sieci napotykasz się na oferty typu:  mini sesja, sesja rodzinna, sesja ciążowa. Rozważasz taką opcję, ale nie do końca wiesz czym różni się mini sesja od zwykłej sesji. Zatem jakie są różnice między mini sesją a zwykłą sesją? 

1. Temat 

 

Temat mini sesji jest często z góry określony. Mini sesje dedykowane są najczęściej konkretnym tematom czy też okazjom. Najczęściej mini sesje to mini sesje bożonarodzeniowe, wielkanocne, walentynkowe, z okazji dnia babci i dziadka, z okazji dnia dziecka czy dnia kobiet. Mają one przeważnie określony motyw do którego dostosowuje się klient. 

  2. Czas trwania mini sesji

 

Często czas trwania mini sesji to czas między 20 a 40 minut ,podczas gdy regularna sesja trwa średnio między 1-2 h. Gdy sesja jest dłuższa fotograf ma szansę zrobić więcej zdjęć, które będą bardziej różnorodne bo:

– możecie zmienić lokalizację – przejść z jednego miejsca w drugie

– zmienić stroje czy też tak popularnie zwaną stylizację (każdy fotograf ma lub powinien mieć wyszczególnienie co oferuje w ramach sesji)

–  macie  więcej czasu na zmianę lokalizacji przez co ujęć będzie więcej

– wprowadzić różne dodatki tzw.  propsy (kubeczki, kosze piknikowe itp. w zależności od stylu sesji)

Mini sesja to parę  ujęć w jednym miejscu i w jednej lokalizacji. Nie oznacza to, że wszystkie ujęcia będą takie same. Doświadczony fotograf zaproponuje parę różnych „póz”, aby zdjęcia były różnorodne.  W przypadku kiedy chcesz mieć parę fajnych zdjęć swojego dziecka, a nie dysponujesz dużym funduszem, bądź martwisz się o to, jak Twoje dziecko „to wszystko” wytrzyma, mini sesja jest bardzo fajnym doświadczeniem.


Planujesz sesję fotograficzną, ale nie wiesz czym różni się sesja portretowa od lifestylu, jaki pakiet wybrać, kogo wybrać… tysiące pytań … a ja mam na nie odpowiedzi. Zapisz się do newslettera, aby lekko i  skutecznie wybrać fotografa dla siebie !


 3. Ilość odbitek

 

Jeżeli chodzi o mini sesję zazwyczaj w momencie wykupienia usługi czyli w tym przypadku mini sesji masz jasno określone ile odbitek dostaniesz. Przeważnie liczba ta waha się między 5 a 7. Ilość odbitek związana jest z ofertą konkretnego fotografa. Możesz również zapytać fotografa o możliwość dokupienia dodatkowych pojedynczych zdjęć. Jest to usługa dodatkowo płatna i najczęściej płaci się za każde kolejne ujęcie.  Niektórzy fotografowie oferują również możliwość wybrania konkretnej liczby odbitek czyli nie jesteś ograniczona pakietem (np 300 zł za 7 zdjęć) tylko sama wybierasz liczbę zdjęć i za te zdjęcia płacisz.

 4. Cena

 

Tu dochodzimy do kwot czyli to co w dużym stopniu ma znaczenie. Cena za mini sesję jest znacznie niższa niż w przypadku regularnej sesji. Logicznie związane to jest z dwoma powyższymi punktami 🙂 Krótszy czas pracy fotografa, zarówno w plenerze czy też w studio, krótszy czas poświęcony na obróbkę, mniej odbitek. Ciężko podawać orientacyjne ceny gdyż to naprawdę zależy (wiem, wiem sama nie cierpię czytać takich ogólnikowych stwierdzeń :). Zależy od miasta, od fotografa, od stylu sesji, od produktu. Przeważnie zaczynają się od 200 zł aż do 500 zł. 

5. Terminy

 

Daty mini sesji są przeważnie ustalone z góry. Fotograf wyznacza dwa, trzy (lub więcej) dni w których możesz umówić się na mini sesję. Daty te są najczęściej podane na ogłoszeniu promującym to wydarzenie. Od razu możesz stwierdzić czy ta data Ci pasuje czy nie. Często możesz wybrać godzinę. Dodam, że przeważnie mini sesje są organizowane w weekend lub też bliżej weekendu (czwartek, piątek).

Jeżeli interesuje Cię jak wyglądają moje sesje dziecięce zapraszam zerknij sobie tutaj do GALERII SESJI DZIECIĘCYCH

Mam nadzieję, że teraz już wiesz jakie są różnice między mini sesją a zwykłą sesją. Jeżeli uważasz artykuł za pomocny, będzie mi niezwykle miło jeśli poślesz go dalej w świat. Wystarczy, że klikniesz na ikonkę Facebooka niżej a post opublikuje się na twojej osi czasu.