Typy sesji fotograficznych i czym się one różnią

Typy sesji fotograficznych dostępnych na rynku nieco się różnią. Rozważasz sesję fotograficzną, znalazłaś paru fotografów, ale nie wiesz do końca czym różnią się sesje, które oni oferują?  Poniżej najbardziej popularne typy sesji z ich charakterystyką i miejsce wykonania.

SPIS TREŚCI ARTYKUŁU:

Typy sesji fotograficznych- miejsce sesji

Podział ze względu na miejsce to najczęściej podział na sesję plenerową, sesję w studio (może tez by apartament, pokój hotelowy), sesję wykonaną w domu. Każdy typ sesji (kobieca, rodzinna itp.) może być wykonana w każdym z tych miejsc. Oczywiście w niektórych przypadkach będzie to nieco utrudnione.

Sesja plenerowa

Sesja plenerowa- to sesja, która ma miejsce na zewnątrz czyli w plenerze. Nie musi to być szczere pole czy dziki las. Często jest to park czy jakieś ładne miejsce. Sesja plenerowa może odbywać się w mieście – jeżeli takie klimaty są Wam bliskie. Najważniejsze do zapamiętania to fakt, że sesja plenerowa odbywa się na zewnątrz.

Sesje na zewnątrz można robić przez okrągły rok. W zimie takie sesje są nieco krótsze niż w cieplejszych porach roku. 

Dobra dla sesji rodzinnej, ciążowej, kobiecej.

SESJA PLENEROWA KRYSTYNA SUDOŁ

Sesja w studio

Sesja w studio- ten typ sesji odbywa się we wnętrzu- najczęściej w studio u fotografa.

W studio można wykonywać sesje bez względu na pogodę.

Najczęściej sesja w studio odbywa się na “tłach” . Tło najczęściej jest jednokolorowe, może też być ręcznie malowane z przecierkami, które wzbogacą zdjęcie.

Czasami fotografowie aranżują studio tak, aby przypominało ono dom. Jest sofa, fotele, łóżko. Wówczas w takim studio można wykonać sesję lifestylową. 

Dobra dla sesji noworodkowej, ciążowej, rodzinnej (lifestyle), wizerunkowej (biznesowej), portretowej.

Typy sesji fotograficznych-sesja ciążowa
Typy sesji fotograficznych – sesja w studio

Sesja w domu

Jak sama nazwa wskazuje taka sesja odbywa się w domu klienta.

W domu można wykonać sesję bez względu na pogodę. Jest to tez miejsce, w którym klienci czują się swobodnie, bo znają w nim każdy kąt. 

To miejsce dobre jest do wykonania sesji rodzinnych – lifestylowych, gdzie dokumentuje się życie rodziny. Nie musisz przemieszczać całej rodziny, ale to fotograf przyjeżdża do Was do domu.

Jeśli masz noworodka, ale nie chcesz jeździć po studiach, czy nie podobają Ci się zdjęcia maleństw w koszyczkach, dom świetnie nada się na naturalną sesję noworodkową.

W domu wykonuje się też kobiece sesje sensualne.

 

Typy sesji fotograficznych

Sesje fotograficzne można podzielić również na styl czy też formę. Różnią się one między sobą podejściem – tak jak reportaż zakłada łapanie chwil i brak ingerencji, tak sesja portretowa zakłada ustawianie głównego bohatera/bohaterów zdjęcia. Sesje te mogą odbywać się w różnych miejscach o czym mogłaś przeczytać wyżej.

Sesja reportażowa

Sesja reportażowa- ten rodzaj sesji sprawdza się najlepiej na ślub, komunia, chrzciny, urodziny- czyli różne szczególne wydarzenia z życia rodziny. Fotograf jest tu obserwatorem, który nie reżyseruje sytuacji, ale rejestruje to co widzi. Fotograf z założenia staje się niewidzialny i zapisuje emocje, wydarzenia które mają miejsce.

Zadaniem fotografa oczywiście jest dbanie o światło, kompozycję, złapanie emocji, ale to już fotograf sam szuka odpowiedniego miejsca do fotografii i nie ingeruje i nie ustawia klienta.

Najczęściej po takich sesjach otrzymuje się dużo zdjęć. Oczywiście zależy to od pakietu jaki klient wybrał). W tego rodzaju zdjęciach post produkcja raczej jest prosta, podkreślająca tematykę zdjęć. 

Sesja lifestylowa

Sesja lifestylowa jest rodzajem fotografii reportażowej gdyż tutaj klienci mogą wykonywać codzienne czynności jak bawienie się z dziećmi, pieczenie ciasteczek. Jednak w tym przypadku fotograf delikatnie ingeruje w to co widzi. Robi to po to, aby zdjęcia były jak najlepsze.

Najczęściej jeszcze przed sesją klienci konsultują z fotografem ubiór do sesji, co będą robić. Podczas samej sesji fotograf najczęściej ustawia rodzinę w miejscu gdzie widzi najpiękniejsze światło, gdzie ma dobre tło.

Sesja lifestylowa ma często miejsce w mieszkaniu rodziny.  Może też odbyć się w studio fotografa gdzie ma specjalne przygotowaną do tego przestrzeń. Taka  może też odbyć się w plenerze.

SESJA LIFESTYLOWA Wieliczka

Sesja portretowa

Sesja portretowa-  to sesja na której najważniejszy jest model.  To sesja kiedy fotograf dokładnie mówi klientom gdzie usiąść w która stronę się patrzyć, jak ułożyć dłonie na kogo się popatrzyć. Sesja portretowa może odbyć się dla jednej osoby, ale też dla rodziny.

Sesja portretowa najczęściej odbywa się w studio. Jednak równie dobrze może odbyć się w plenerze, w pracy (sesja biznesowa/wizerunkowa), czy też w domu.

Może ona mieć charakter glamour (czyli elegancki z makijażem, fryzurą w pięknych sukienkach) jak i dużo bardziej naturalny.

 

typy sesji fotograficznych sesja kobieca glamour
Typy sesji fotograficznych – sesja kobieca glamour

Kobiece sesje zdjęciowe

Jeśli szukasz na siebie jakieś sesji kobiecej to zapraszam Cię do wpisu RODZAJE SESJI KOBIECYCH, gdzie przeczytasz więcej na temat sesji sensualnych/buduarowaych, aktów kobiecych, sesji portretowych, sesji ciążowych, czy sesji wizerunkowych.

Chcesz komuś sprawić prezent?

Voucher na sesję

Sesje rodzinne

Jak sama nazwa wskazuje jest to typ sesji przeznaczony dla rodziny. Najczęściej jest to najbliższa rodzina – rodzice plus dzieci, ale może to być sesja dwóch rodzin, czy sesja wielopokoleniowa.

Najlepiej dla takiej sesji sprawdzi się plener, szczególnie kiedy rodzina jest duża lub kiedy na sesji będą małe dzieci.

typy sesji fotograficznych sesja rodzinna
Typy sesji fotograficznych – sesja rodzinna

Sesje noworodkowe

Sesje maleństwa najlepiej wykonać do 10 dnia życia, kiedy maluszek dużo śpi i jest w miarę elastyczny.

W zależności od Twoich upodobań możesz wybrać pozowane zdjęcia, które najczęściej wykonuje się w studio w fotografa. niektórzy rodzice z kolei, wola bardziej naturalne zdjęcia, kiedy dzieciątko jest w ich ramionach. Do tego idealna będzie sesja lifestylowa w studio lub w domu.

Sesje ciążowe

Jeśli chodzi o sesje ciążowe to najlepiej wykonać je w okolicach 6- 8 miesiąca, kiedy brzuszek jest już widoczny ale jeszcze nie przeszkadza przyszłej mamie.

Sesje ciążowe mogę odbyć się w studio na tłach (glamour) czy w wersji lifestylowej. Częstym wyborem przyszłych mam jest sesja plenerowa. Jeśli nie podobają Ci się sesje glamour  to  pomyśl o naturalnej sesji lifestylowej.

Realizację sesji ciążowych jakie wykonuję ja w okolicach Krakowa możesz sprawdzić w zakładce SESJE CIĄŻOWE

Na koniec

Mam nadzieję, że ten artykuł „Typy sesji fotograficznych” rozjaśnił Ci trochę w głowie jeśli chodzi o różne sesje. Jeśli masz jakieś pytania, wątpliwości zapraszam Cię do zakładki kontakt, z której możesz do mnie napisać 🙂

Poradnik "Najczęstsze pytania dotyczące sesji sensualnych"

Pobierz darmowy poradnik i poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące kobiecych sesji sensualnych.

Pobieram poradnik