Jak rozszyfrować ceny pakietów fotograficznych?

Decydując się na sesję fotograficzną z pewnością zwrócisz uwagę na cenę sesji- pewnie będzie to jeden z ważniejszych czynników, który będziesz brała pod uwagę. Fotografowie w większości przypadków oferują tzw. pakiety fotograficzne. Co to jest ten pakiet i jak rozszyfrować ceny pakietów ?

 

Ważne jest, aby przed sesją zwrócić uwagę na to jak wyceniona jest sesja. Najczęściej na początku fotografowie proszą o zaliczkę, która zarezerwuje Ci datę sesji. Czasem jest to równocześnie opłata za czas sesji. Potem do tego należy doliczyć pakiet. Bądź też zaliczka traktowana jest jako część pakietu i odliczana od całości pakietu. Warto dopytać fotografa, aby uniknąć niespodzianek.

Czym jest pakiet?

Pakiety są najczęstszym i łatwo zrozumiałym sposobem na wycenę produktów z sesji.

Pakiet to gotowy, ułożony zestaw, który za pewną ustaloną kwotę dostarczy Ci określoną liczbę plików czy też innych produktów określonych w pakiecie.

 

Fotografowie najczęściej oferują 3, 4 pakiety dotyczące danego rodzaju sesji. Różnią się one ceną i często ilością plików cyfrowych, bądź też wydrukowanych zdjęć.

 

Na to właśnie warto zwrócić uwagę patrząc na pakiety fotograficzne. Co oferuje dany pakiet: czy tylko i wyłącznie pliki cyfrowe czy też dodatkowe wydrukowane odbitki. Im wyższy i droższy pakiet tym więcej plików lub wydruków powinno w nim być.  

 

Najczęściej pakiet zawiera pliki cyfrowe w dużej  rozdzielczości, pliki cyfrowe w małej rozdzielczości, które można umieścić na social media, określona liczba wydruków- najbardziej popularnym rozmiarem jest 15 x21, pudełko do zapakowania odbitek, nośnik cyfrowy na którym otrzymasz zdjęcia (CD lub droższy pendrive)

 

Często w wyższym pakiecie można znaleźć dodatkowe produkty takie jak fotoobraz lub fotoalbum. Każdy fotograf ma swój sposób na układanie pakietów i nie ma ogólnych zasad na ich tworzenie.

 

Wówczas pakiet obejmuje zarówno cenę sesji jak i później produktów (plików, wydruków, fotoobrazów, albumów).

 

Znaczna część fotografów oprócz tego, że oferuje pakiety, oferuje również dodatkowe produkty, które klient może nabyć za dodatkową opłatą. Najczęstszymi produktami, które można nabyć to fotoobrazy drukowane na płótnie i nawleczone na drewnianą ramę, zdjęcia na piance, duże formaty wydruków, fotoalbumy, zdjęcia w ramach.  Nie u każdego fotografa znajdziesz każdy możliwy produkt. Często fotografowie wybierają takie produkty do jakich są mocno przekonaniu i które korespondują z ich marką. Jeżeli myślisz o jakimś konkretnym produkcie np. o fotoobrazie, który chciałabyś umieścić na ścianach swojego domu sprawdź wcześniej czy wybrany przez Ciebie fotograf oferuje takie produkty.