Bardzo dużo mówi się na temat tego jaki sprzęt kupić, jaki aparat, jakie obiektywy, a pomija się często taki mały detal jak karty pamięci. Prawidłowo działające karty pamięci są jednak podstawą, gdyż to na nich zapisywane są dane z sesji. Jeżeli je stracimy nie mamy zdjęć, które ostatnio zrobiłyśmy a czasem jeszcze wcześniejsze których nie zgrałyśmy.

fot. https://www.pexels.com

 

  1. Zabezpieczaj swoje karty.

 

Karty są małe. Tak małe, że bardzo łatwo je zgubić. Pamiętaj, że warto mieć ich więcej niż jedną. Warto też mieć mniejsze pojemności kart niż np. jedną o dużej pojemności. Kiedy masz mniejszą pojemność musisz zmienić kartę po jakimś czasie. Gdyby, coś się stało, tracisz mniej danych niż np. tych z dużej karty.

Pamiętaj też o tym, aby właściwie je przechowywać. Nie zostawiaj ich na półce, aby zbierały kurz. Taki kurz może łatwo dostać się do czytnika czy to w komputerze czy w aparacie. Dostępne są specjalne portfele w których można bezpiecznie przechowywać karty. To też lepsze rozwiązanie niż trzymanie kart w małych pudełeczkach, które dużo łatwiej zgubić.

2) Regularnie zgrywaj zdjęcia

Staraj się regularnie zrzucać zdjęcia. Nie czekaj, aż karta będzie całkowicie zapełniona. Nie ma nic gorszego niż pójście w fajnie miejsce i nagle okazuje się, że zostało Ci parę miejsc na zdjęcia. Zamiast robić zdjęcia usiłujesz sobie przypomnieć czy te zdjęcia już zgrałaś czy nie? A może teraz na bieżąco wyrzucać będziesz te najgorsze? Jeżeli też masz pełną kartę może dojść do takiej sytuacji, że zdjęcia będa się nadpisywać w miejsce tych szybko usuniętych.

3) Formatuj kartę

Po zgraniu zdjęć- formatuj kartę. To daje nam całkowite wyczyszczenie karty. Nic się nie nadpisze. I pamiętaj, aby robić to w aparacie 🙂

4) Naładowana bateria

Kiedy przenosisz zdjęcia do komputera upewnij się, że Twoja bateria jest dobrze naładowana. W momencie kiedy bateria w aparacie wyładuje się w trakcie przegrywania zdjęć- może to doprowadzić do uszkodzenia karty. Można wykorzystywać też czytnik kart i zgrywać zdjęcia za jego pomocą. W ten sposób przedłużamy żywotność baterii w aparacie.

5) Wyłącz aparat

Nie wyjmuj karty pamięci z aparatu kiedy aparat jest włączony. Upewnij się, że wyłączyłaś aparat i dopiero wtedy wyjmij kartę. Kiedy robisz to przy włączonym aparacie może dojść do uszkodzenia karty.

6) Podpisz karty

Jeżeli posiadasz różne karty pamięci podpisz je. Szczególnie wtedy kiedy masz dwa różne aparaty. Lepiej je opisać i używać do dedykowanych aparatów niż przez przypadek włożyć niewłaściwą kartę do niewłaściwego aparatu, co może oczywiście skutkować uszkodzeniem… pół biedy karty, ale aparat to już droższa zabawka 🙂

7) Właściwa karta

Upewnij się, że masz właściwa kartę do właściwego celu. Jeżeli używasz trybu ciągłego i robisz dużo seryjnych zdjęć upewnij się, że masz odpowiednią kartę do tego z odpowiednią prędkością. Może na przykład zdarzyć się, że Twoja karta się zawiesi bo się nadążała z zapisywaniem informacji. Zatem możesz spróbować ją najpierw sformatować, a jeżeli to nie pomoże upewnij się właśnie, że ma ona odpowiednią prędkość..

8) Wiek karty

Karty nie są wieczne. Jeżeli masz z kartą jakieś problemy: wiesza się, nadpisuje Ci zdjęcia, upewnij się, że jest dobrze sformatowana i przypomnij sobie ile lat już ma. Jeżeli to jest karta już paroletnia może warto zastanowić się nad jej wymianą

9) Nie kasuj zdjęć w aparacie

Kiedy usuwasz zdjęcia w aparacie bo właśnie zabrakło Ci miejsca na karcie (znamy to prawda ? 🙂 ) na karcie tworzą się dziury po wymazanych zdjęciach. I to w te właśnie dziury wpadają nowe zdjęcia, czyli nie są one zapisywane w sekwencji (mimo, że na aparacie tak to wygląda). Może to spowodować niestety nadpisywanie się plików i potem okaże się, że masz problemy z odczytem tych zdjęć. Zatem jak napisane w punktach wyżej- może warto rozważyć posiadanie dwóch mniejszych kart lub regularne zgrywanie zdjęć 🙂

 

Mam nadzieję, że artykuł Ci się przyda i zadbasz odpowiednio o swoje karty pamięci. Ja pisząc go tez dowiedziałam sie nowych rzeczy. Także win-win dla obu stron.

Pozdrawiam 🙂

The following two tabs change content below.

admin

Ostatnie wpisy admin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *